wtorek, 19 lipca 2016

Przeziębienie w ciąży - 5 kroków jak je leczyć

Przeziębienie w ciąży nie jest niczym przyjemnym. Ogólnie przeziębienie nie jest fajne, ale w ciąży otrzymuje miano choroby przewlekłej, ciężkiej i cudem uleczalnej. No prawie. Ostatnio dopadło i mnie razem z bardzo kapryśną pogodą oraz kilkoma niefortunnymi zdarzeniami. Na szczęście mam już swoje sposoby i udało się w miarę szybko pożegnać nieproszonego gościa. 

przeziębienie w ciąży jak walczyć, sposoby


Moje pięć sposobów na przeziębienie w ciąży:

1. Dużo pić. 

Uzupełnianie płynów jest bardzo ważne w czasie choroby a często o tym zapominamy. Najlepiej by były to ciepłe napoje lub rozgrzewające. U mnie króluje domowy sok malinowy, dok z czarnego bzu z maliną, czasem sok z kwiatu bzu (w tym roku nie zdążyłam nazrywać kwiatostanów czarnego bzu). Może to być też woda z cytryną i miodem, mleko z miodem, herbatki owocowe czy po prostu zwykła ciepła woda. 

2. Korzystaj z wiedzy naszych babć i stosuj domowe sposoby na przeziębienie.

Nie ma to jak prawdziwy rosół z kury długo gotowany na małym ogniu z dużą ilością warzyw czy barszcz czerwony z czosnkiem. To też syrop z cebuli, czosnku i miodu, mleko z miodem i czosnkiem czy jedzenie pojedynczo czosnku, cebuli, cytryn, miódu i innych pokarmów/płynów polecanych przez nasze babcie, mamy w czasie choroby.

3. Odpoczywaj.

O ile można sobie na to pozwolić będąc w pierwszej ciąży to w kolejnej nie jest tak łatwo, ale kiedy tylko można kładź się, odpoczywaj, leż lub oddaj dziecko dziadkom/ciotkom/przybranym ciotkom pod opiekę. Nadal pracujesz i dopadło Cię przeziębienie - zrób sobie wolne - urlop, zwolnienie lekarskie na 3 dni - cokolwiek byle dać czas organizmowi na walkę z przeziębieniem oraz regenerację. Nasze ciało ma i tak o wiele więcej pracy w ciąży więc przeziębienie to dla niego bardzo duże dodatkowe obciążenie.

4. Skorzystaj z dostępnych farmaceutyków.

Na szczęście w aptekach zaczęły być obecne leki dla kobiet w ciąży, które pomagają w walce z przeziębieniem. Gdy byłam w pierwszej ciąży zaproponowano mi witaminę C oraz syrop prenalen, a na katar wodę morską lub sól fizjologiczną. To było na tyle. Obecnie oprócz syropu prenalen jest też spray do nosa, który mi znacznie ułatwił oddychanie i oczyszczenie zatok. Gdy przyszła mama przeziębi się wtedy najlepiej gdy uda się do lekarza, który zbada i powie co można bezpiecznie stosować w ciąży.


5. Wietrz mieszkanie. 

Nawet kilka razy dziennie. Często o tym zapominamy a warto wietrzyć mieszkanie w czasie choroby aby pozbyć się tego nieświeżego powietrza z naszymi zarazkami. Wietrzenie jest ważne nawet gdy chorzy nie jesteśmy. W mieszkaniu jest przyjemniej, bardziej świeżo oraz zmienia się nawilżenie powietrza na bardziej korzystne. Jeśli mamy taką możliwość to warto wystawić pościel na słońce lub mróz - odświeżenie oraz zabicie kilku zarazków jest fajną sprawą. 

Poza tymi kilkoma sposobami w ciąży staram się dbać o prawidłową dietę. Jeść dużo warzyw i owoców ze znanego źródła, pić odpowiednią ilość płynów oraz spędzać aktywnie czas na świeżym powietrzu. Ogółem staram się dbać o swoją odporność, ale w ciąży czasami nawet największa dbałość nie pomoże gdy napotka na drodze przeziębienie. 

 ***

Ciekawa jestem jakie są Wasze sprawdzone sposoby na przeziębienie w ciąży i nie tylko?

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz